Erdek'de Gezilecek Yerler

erdek kültürel yerler
Erdek
Gezi
*

Erdek Balıkesir Bandırma'ya bağlı bir sahil şerididir. Erdek Kapıdağ yarım adasında bulunmaktadır. Bu tarihi yarım ada da bir çok koy ve tatil yapabileceğiniz sahil kasabaları bulunmaktadır.
Bölgede en popüler tatil bölgesi Ocaklar'dır. Eskiden sakin bir köy olan Ocaklar son yıllarda turizm açısından yaptıkları yenilikler ile gelişmiş, köy olmaktan çıkıp mahalle olmuştur. Bölgede bir çok otel bulunmaktadır. Oteller haricinde apartlar ve kiralık yazlıklar da oldukça popülerdir. Ocaklar'dan sonraki ilk durak Narlı'dır. Narlı eskiden en cıvıl cıvıl olan tatil köyü iken turizm açısından Ocaklar kadar gelişim ve yatırım yapılmadığından ötürü eskiye göre sakindir. Genç kesim Ocaklar ve Erdek bölgesinde tatil yapmayı ve eğlenmeyi tercih ederken, ailece sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler Narlı bölgesini seçmektedir. Narlı'dan sonra gelen İlhanlar, Doğanlar ve diğer köyler turistik açıdan çok aktif olmamakla birlikte daha çok yazlıkçıların bulunduğu sahil köyleridir. Fakat ilerleyen dönemde bu köylerde de turistik açıdan yatırımlar ve girişimler olacağını düşünmekteyiz. İşte size en güzel gezi rotası;


 Erdek'in'nin en güzel gezilecek yerlerini sizin için sıraladık;


- Kyzikos Antik Kenti
Seyit Gazi Tepesi
- Çuğra Plajı


- Şehir Surları
- Zeytinli Ada
- Açık Hava Müzesi


- Kastri Mevkii Kamplar Plajı
- Ocaklar Plajı
- Kirazlı Manastırı
- APOSTOL ÇİFTE OLUK (AYİA APOSTOLİ)
- Paşalimanı Adası
- Paflima Koyu/ Narlı
- Palata Çeşmesi
- Düzler
- Ocaklar
- Turan Köyü
- Tatlısu köyü
- Narlı köyü
- Çuğra
- Gündoğdu Köyü
- Saraylar
- Avşa Adası

Erdek ve çevre köyleri doğa ve deniz tatili için en güzel yerlerden biridir. Bölgede yaşayan halk geçimini turizm harici zeytincilik ve balıkçılık ile sağlamaktadır. Eğer Erdek ve çevre köylerinde tatil yaparsanız mutlaka zeytin, zeytinyağını deneyin. Köylerde dilerseniz tekne kiralayıp balık tutmaya gidebilirsiniz. Gözden uzak bayan erkek ayrı plajlarda denize girmek isteyen tatilciler için Paşalimanı adasını tavsiye ederiz. Buraya gitmek için Narlı köyünden aracınızla birlikte sizleri adaya götürüp getirecek tekne seferleri bulunmaktadır.