Erdek'e Nasıl Gidilir?

erdek nereden gidilir
Erdek
Ulaşım
*

İstanbul'a yakın tatil bölgelerinden birisi de Erdektir. Erdek'e en kısa ulaşım İDO Arabalı Feribotudur. 2,5 saatlik bir yolculuk sonunda Bandırmaya geliyorsunuz. Eğer araç ile gelmişseniz burdan tabelaları izleyerek yaklaşık 20 dk sonra Erdek merkeze ulaşırsınız. Araçsız geldiyseniz limanda indikten sonra yolun orta ayrımında minibüs durakları bulunmaktadır. Burda isterseniz minibüs ile isterseniz belediye ye ait otobüs ile Erdek otogara kadar gidebilirsiniz.


Kara yolu ile İstanbul'dan Erdek'e gitmek için iki seçeneğiniz var. Her iki seçenekte de Bursa yolunu takip edip Bandırma'dan Erdek ayrımına sapmalısınız. Bu seçeneklerden ilki uzun yol dediğimiz körfez yolu yada Topçular Eskihisar Arabalı vapuru ile yalova üzerinden Bursaya geçerek gitmektir. Bu yolculuk ortalama 6-7 saat sürmektedir.
İkinci seçenek ise Osmangazi Köprüsü ile geçiş ve paralı Bursa İzmir otobanı ile ortalam 4,5 saatlik bir yolculuk sonunda yine Bandırma üzerinden Erdek'e varmaktır. Keyifli ve gezerek dolaşıp gitmeyi seviyorsanız Körfez yolunu tercih etmenizi öneririz. Türkiye'nin neresinden giderseniz gidin Erdek'e varmak için Bandırma'ya gitmeniz gerekir. Erdek küçük şirin bir tatil kasabasıdır. Erdek'e bağlı bir çok kıyı şeridi olan köy ve mahalleler bulunmaktadır. Bu köylere gitmek için aynı yol güzergahı kullanılır. Erdekten sonraki ilk yer Ocaklar ve daha sonra Narlı mahallesidir. Daha sonra İlhanlar ve Doğanlar gelmektedir. Aralarda Küçük ova ve Büyük ova bulunmaktadır. Turanlar Tatlısu Ormanlı vb bir çok sahil köyleri bulunmakta ve buralarda ev tipi pansiyonlar kiralanmaktadır. Bir tek Ocaklar Mahallesinde Oteller bulunmaktadır.